Optymalizacja podatkowa w zasięgu ręki

spółka komandytowa
Czy prowadząć własny, dobrze prosperujący biznes można ograniczyć lub całkiem uniknąć zobowiązań podatkowych? Dla wszystkich przedsiębiorów, zmniejszenie podatków oznacza szybszy rozwój firmy i z czasem zwiększenie przychodów. Mam dobrą wiadomość. Legalna optymalizacja podatkowa jest w zasięgu ręki. Ustawa o podatkach dochodowych oraz VAT daje przedsiębiorcom możliwość stosowania działań, które mogą zmnieszyć ich zobowiązania wobec fiskusa.
Forma opodatkowania

Dzięki dostosowaniu formy opodatkowania do przewidywanych przychodów możemy sporo zyskać. Wybór opodatkowania według skali podatkowej i możliwość rozliczania się z małżonkiem może skutecznie obniżyć nasze zobowiązania podatkowe. Tak samo jak wybór 19% stawki podatku. Oczywiście każde z tych rozwiązań musi być poprzedzone analizą przewidywanych dochodów. Optymalizacja podatkowa za pomocą odpowiednio wybranej stawki to podstawowy sposób zmniejszania naszych zobowiązań podatkowych.

Chcesz zmienić sposób opodatkowania? Zmień je do 20 lutego! Szczegóły sprawdzisz TUTAJ.

Forma prawna

Wybór formy prawnej znacząco wpływa na obciążenia podatkowe i jest drugim najczęściej stosowanym sposobem optymalizacji podatkowej. Prowadzenie biznesu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością daje możliwość znaczącego zmniejszenia opodatkowania. Dzięki zastosowaniu 9% stawki podatku, nadwyżki finansowe możemy przeznaczyć na rozwój spółki. Planowane zmiany dotyczące wprowadzenia tzw. estońskiego CIT mogą jeszcze bardziej zwiększyć opłacalność prowadzenia firmy w tej formie. Spółki z o.o. będą bowiem całkowicie zwolnione z CIT. Opodatkowana będzie tylko wypłata dywidendy. Na te rozwiązania musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Niestety z preferencyjnego opodatkowania obowiązującego obecnie, jak i planowanej likwidacji CIT, będą mogły skorzystać tylko mali podatnicy.

Większe firmy oraz ci, którzy chcą na bieżąco korzystać z zysków spółki powinni rozważyć prowadzenie biznesu w formie spółki komandytowej. Ta, w przeciwieństwie do spółki z o.o. gwarantuje jednokrotne opodatkowanie zysku.

Dowiedz się ięcej o spółkach z o.o. i komandytowych:

9% CIT nie dla każdego

Opodatkowanie w spółce komandytowej

Zalety i wady spółki komandytowej

Korzystanie z zysku spółki komandytowej

Zaliczki kwartalne VAT i PIT/CIT

Spółki i wspólnicy spółek osobowych, będący małymi podatnikami mogą wybrać także kwartalne rozliczanie zaliczek na podatek dochodowy oraz VAT. Rozliczanie kwartalne VAT jest możliwe po 12 miesiącach prowadzenia działalności, natomiast kwartalne rozliczenie PIT/CIT można zastosować już od pierwszych miesięcy. Przesunięcie terminu rozliczenia podatków to znakomita optymalizacja podatkowa dla firm, które odnotowują zmiany przychodów w poszczególnych miesiącach. Dzięki ustaleniu zaliczek kwartalnych unikamy wysokich zobowiązań w miesiącach wysokich przychodów (i zysków).

Zaliczki uproszczone PIT/CIT

Dla podatników, którzy odnotowują coraz większe zyski w następujących po sobie latach, a którzy nie chcą korzystać z zewnętrznego finansowania w postaci kredytu, dobrym rozwiązaniem, może być wybór zaliczek uproszczonych. Zaliczki PIT wpłacamy w formie zryczałtowanej, wyliczone na podstawie dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku podatkowym poprzedzającym danym rok podatkowy.  Np. wybierając taką formę opodatkowania na 2020 rok kierujemy się dochodem za 2018 rok.

W przypadku podatników CIT kierujemy się natomiast wysokością podatku wykazanego na zeznaniu rocznym za okres analogiczny, jak w przypadku PIT.

Optymalizacja podatkowa przy zastosowaniu tego rozwiązania jest szczególnie odczuwalna w przypadku wzrostu dochodu w poszczególnych latach. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymujemy swoisty “kredyt” od fiskusa. Jego mądre wykorzystanie na pewno przyczyni się do rozwoju firmy.

Przykład:

Spółka zapłaciła w 2018 roku podatek CIT w wysokości 25.000 złotych. W 2020 roku z powodu zwiększenia przychodów i zysku planowana zaliczka na CIT wyniosłaby 4.500 złotych. Zaliczka uproszczona wpłacana do urzędu to kwota: 2083 złote. Niemal dwukrotnie mniejsza niż w przypadku zaliczek, które byłyby opłacane na podstawie zysku bieżącego. Oczywiście różnicę w podatku będzie należało wyrównać w rozliczeniu rocznym. Ale dzięki takiemu zabiegowi legalnie przesuwamy termin rozliczenia podatku,  nie wykorzystujemy oprocentowanych kredytów ani linii debetowych, a także unikamy odsetek w przypadku braku środków na terminowe regulowanie zobowiązań.

Metoda kasowa VAT

Rozliczanie podatku VAT dopiero po zapłacie? Dla wielu przedsiębiorców, którzy borykają się z nieterminowymi płatnościami to rewelacyjna forma optymalizacji podatkowej. Szczegółowe informacje o tym rozwiązaniu znajdziesz w artykule: Metoda kasowa VAT – korzyści dla twojej firmy

Oczywiście to nie wszystkie metody optymalizacji podatkowej. Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych, wybór leasingu zamiast kredytu samochodowego, odliczanie strat z lat ubiegłych to niektóre inne możliwości jakie dają nam ustawy. Warto z nich skorzystać i świadomie prowadzić swój biznes, przeznaczając uzyskane oszczędności na jego szybszy rozwój.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy na spotkanie:
wymagane
wymagane
Dobrowolny, ale niezastąpiony podczas wyceny
Autor:
Anna Piątek - właścicielka Kancelarii Podatkowej AMP Consulting, jej Główna Księgowa, członek Stowarzyszenia Księgowych, partner merytoryczny Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik. Posiada Certyfikat Księgowy nr 21025/2008. Specjalizuje się w prowadzeniu księgowości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i komandytowych. Z zamiłowania psycholog biznesu. Uważa, że własna firma to najlepsza gra strategiczna, jaką do tej pory wynaleziono. W ramach doradztwa biznesowego podpowiada jak grać w tę grę mądrze.