Mikrorachunek podatkowy ułatwi dokonywanie wpłat

Mikrorachunek podatkowy
Już niebawem każdy z nas będzie dokonywał płatności podatkowych na indywidualne konto, tzw. mikrorachunek podatkowy. Podatnicy unikną tym samym pomyłek, a fiskus nie będzie musiał identyfikować nieznanych wpłat. Na jeden rachunek przedsiębiorcy (i inni podatnicy) dokonają wpłat zarówno PIT, CIT, jak i VAT. Zastąpi on dotychczasowe osobne rachunki dotyczące poszczególnych podatków.
Dla kogo mikrorachunek podatkowy?

Na indywidualne konta należy będzie wpłacać podatki: PIT, CIT, VAT. Na mikrorachunek podatkowy wpłat dokonają płatnicy tych właśnie podatków, czyli:

  • osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej (opodatkowane PIT – czyli każdy z nas)
  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą
  • spółki kapitałowe i osobowe
  • wspólnicy spółek osobowych (komandytowych, jawnych, cywilnych)

Przykłady: 

  • osoba fizyczna prowadząca działalność posiada PESEL oraz NIP – jej głównym mikrorachunkiem rachunkiem do wpłat jest ten z numerem NIP (chociaż dokonując spłaty na numer rachunku powiązanego z PESEL, urząd skarbowy będzie w stanie powiązać wpłatę)
  • osoba fizyczna nieprowadząca działalności – mikrorachunek powiązany jest z PESEL
  • wspólnik spółki osobowej – numer mikrorachunku powiązany jest z NIP indywidualnym (osoba prowadząca działalność)
  • spółka osobowa (jawna, komandytowa, cywilna)  jako płatnik PIT-4 lub VAT – mikrorachunek powiązany z NIP spółki
  • spółka z o.o. – jako płatnik PIT-4 lub VAT – mikrorachunek powiązany z NIP spółki
Jak sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego?

Numer rachunku można sprawdzić za pomocą generatora na stronie www.podatki.gov.pl.

Aby sprawdzić jego numer należy podać:

  • PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:
    – nie prowadzisz działalności gospodarczej
    – lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT
  • NIP, jeśli:
    – prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT
    – lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne
Od kiedy należy dokonywać wpłat na mikrorachunek podatkowy?

Na dedykowany rachunek bankowy należy dokonywać wpłat począwszy od 1 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że zaliczkę na PIT, CIT za grudzień oraz kwotę VAT wynikającą z deklaracji za 12/2019 należy wpłacić już na indywidualny mikrorachunek podatkowy.

W przypadku konieczności dokonania korekt lat poprzednich, ewentualnych wpłat podatku należy również dokonywać już na mikrorachunek podatkowy. Jednym słowem od dnia 1 stycznia 2020 roku wszystkie wpłaty PIT, CIT i VAT, bez względu na okres, którego dotyczą muszą być realizowane na indywidualny rachunek.

Co ze starymi rachunkami urzędów?

Obecne rachunki będą aktywne do końca 2019 roku. Wpłata dokonana na stary rachunek dotyczący PIT, CIT czy VAT wróci na konto podatnika. W związku z tym, należy bardzo uważać przy dokonywaniu wpłat od stycznia i dokładnie sprawdzać czy konto, na które dokonujemy wpłat jest już naszym właściwym mikrorachunkiem podatkowym. W przypadku dokonania mylnej wpłaty na koncie podatnika pozostanie zaległość. Narazimy się tym samym na naliczenie odsetek oraz opłat za wezwania od fiskusa.

W podobnej, niekorzystnej sytuacji znajdziemy się, kiedy dokonamy wpłaty na błędny mikrorachunek podatkowy. Jeśli pomylimy cyfry to urząd nie będzie w stanie przypisać dokonanej przez nas wpłaty. Może się też tak zdarzyć, że nasza wpłata wpłynie na konto innego podatnika. W każdym z przypadków na naszym koncie podatnika będzie widniała zaległość i pomimo dokonania wpłaty, poniesiemy konsekwencje finansowe.

Na jakie konta wpłacać inne podatki?

Mikrorachunek podatkowy jest dedykowany wpłatom PIT, CIT i VAT. Pozostałe podatki (np. PCC) należy opłacać na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem rachunków bankowych urzędów skarbowych, który będzie opublikowany w grudniu.

Sprawdź numer mikrorachunku podatkowego: Twój Mikrorachunek Podatkowy

Przeczytaj także: Biała lista podatników VAT

Zakładasz firmę? Zapraszamy na spotkanie:

wymagane
wymagane
Dobrowolny, ale niezastąpiony podczas wyceny

Autor:
Anna Piątek - właścicielka Kancelarii Podatkowej AMP Consulting, jej Główna Księgowa, członek Stowarzyszenia Księgowych, partner merytoryczny Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik. Posiada Certyfikat Księgowy nr 21025/2008. Specjalizuje się w prowadzeniu księgowości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i komandytowych. Z zamiłowania psycholog biznesu. Uważa, że własna firma to najlepsza gra strategiczna, jaką do tej pory wynaleziono. W ramach doradztwa biznesowego podpowiada jak grać w tę grę mądrze.