Forma prawna – 3 pytania na start
Kto pyta, nie błądzi. Przedsiębiorcy często rozmawiają na tematy firmowe między sobą. Warto jednak pamiętać. że nie zawsze dobre rady kolegi przedsiębiorcy będą dobre dla Twojej firmy. Forma prawna działalności powinna być uszyta na miarę Twojego biznesu. Rozważając z klientami formę prawną, zawsze zastanawiamy się nad trzema kwestiami, których poruszenie zazwyczaj pomaga w wyborze.
Odpowiedzialność
Odpowiednio dobrana forma prawna może zabezpieczyć twoje prywatne finanse. Czy działasz w branży, w której istnieje ryzyko poniesienia odpowiedzialności z tytułu umowy, zapłaty znaczących kar. Czy branża wymaga tego typu zabezpieczeń umownych? Zastanów się czy Twój biznes opiera się drogich produktach lub usługach, za które brak zapłaty może szybko spowodować zatory płatnicze i konieczność finansowania zewnętrznego. Wszystkie kwestie związane z szeroko pojętą odpowiedzialnością za zobowiązania firmy należy dobrze przeanalizować przed podjęciem decyzji o formie prawnej. Spółka z o.o. zabezpieczy Cię przed koniecznością pokrycia zobowiązań z majątku prywatnego.
Dostęp do pieniędzy
Prowadząc jednoosobową działalność nie masz problemu z dostępem do pieniędzy, bo Twoja firma to Twoje pieniądze. Zakładając spółkę kapitałową (z o.o.) oddzielasz kapitał spółki od swoich pieniędzy. Oczywiście są legalne sposoby na korzystanie z pieniędzy spółki, ale niestety o codziennych wypłatach z bankomatu możesz zapomnieć. Pieniądze będą mogły do Ciebie płynąć na podstawie umów (o pracę, powołania). Jeśli zabraknie Ci pieniędzy na weekendowe wydatki niestety będziesz musiał radzić sobie bez firmowej karty. Dasz radę?
Księgowość
Prowadząc JDG prowadzisz uproszczoną księgowość. Ja ją określam księgowym excelem. Oczywiście nie wszystkie operacje są proste, ale zasada prowadzenia książki przychodów i rozchodów jest zupełnie odmienna od prowadzenia ksiąg handlowych zarezerwowanych dla spółek z o.o. i komandytowych. Osobiście jestem wielką zwolenniczką ksiąg handlowych, w których wszystko widać jak na dłoni 🙂 Prowadzenie ksiąg handlowych wiąże się jednak z większą wiedzą (po stronie biura rachunkowego) i większymi kosztami (po stronie przedsiębiorcy). Tzw. pełna księgowość da Ci możliwość analizy sytuacji w firmie, zarówno po stronie dochodowej, jak i po stronie przepływów pieniężnych, rentowności. Będziesz mógł na bieżąco analizować wydatki i monitorować płatności. Warto rozważyć kwestie księgowości i oczekiwań co co informacji księgowych już na etapie planowania biznesu.
Nie sugeruj się firmą kolegi
Słuchaj, ale konsultuj z księgową 🙂 Każdy biznes jest inny. Każda branża rządzi się innymi prawami, inną odpowiedzialnością. Ty sam masz inne potrzeby jako przedsiębiorca i czasem Twoja własna sytuacja życiowa, też wpłynie na wybór takiej a nie innej formy. Pamiętaj jednak, żeby nie podejmować pochopnych decyzji, bo założenie i likwidacja JDG to chwila, ale likwidacja spółki z o.o. to już długotrwały proces.
Zobacz także:
Spółka z o.o. czy JDG – wybieraj świadomie
Spółka komandytowa jako optymalizacja podatkowa
Masz pytania? Zapraszamy na spotkanie przy kawie: