Spółka komandytowa tylko dla dużych firm?
W trakcie spotkań z klientami spotykam się czasem z opinią, że spółka komandytowa to dobre rozwiązanie dla dużych firm. Bardzo mnie to dziwi, bo z mojego doświadczenia wynika, że to właśnie spółka komandytowa ma prostszą i bardziej przyjazną formułę, niż tak powszechna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprawdźmy dlaczego warto rozważyć tę formę prowadzenia biznesu? Bez względu na jego wielkość.
Możliwość odliczenia straty podatkowej z innych działalności
Spółka komandytowa pozwala komandytariuszowi na odliczanie strat z innych działalności. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, jesteś wspólnikiem w spółce osobowej (np. cywilnej) i dodatkowo komandytariuszem to przychody i koszty z tych źródeł będziesz ze sobą łączył. Dzięki temu możesz rozliczać stratę na bieżąco i unikać wpłat zaliczek na podatek dochodowy.
Możliwość wyboru formy opodatkowania
Rozpoczynając prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej można wybrać opodatkowanie liniowe lub zostać przy podstawowym opodatkowaniu według skali. Dzięki tym zabiegom możemy dostosować opodatkowanie do przewidywanych dochodów i legalnie zmniejszyć podatki.
Szerzej na ten temat: Opodatkowanie w spółce komandytowej
Możliwość korzystania z zysku spółki na bieżąco
Wspólnicy mają możliwość podjęcia uchwały o wypłacie zaliczek w trakcie roku. W przeciwieństwie do spółki z o.o. mogą dokonywać wypłat na poczet zysku już od początku działalności spółki. W tym zakresie spółka komandytowa bije na głowę spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Dostęp do kapitału umożliwia na przykład bezproblemowe opłacanie zaliczek na podatek dochodowy lub po prostu jest formą comiesięcznych przychodów. Dzięki możliwości wypłat zaliczek nie ma konieczności utrzymywania jednoosobowej działalności jako firmy świadczącej usługi dla spółki komandytowej. Taka konstrukcja jest natomiast bardzo często spotykana w przypadku spółek z o.o., kiedy to “przesunięcie” pieniędzy odbywa się na podstawie faktury za świadczone usługi przez jednoosobową działalność wspólnika.
Szerzej na ten temat: Korzystanie z zysku spółki komandytowej
Brak podwójnego opodatkowania
Wypłaty na poczet zysku nie dość, że dozwolone są dodatkowo nieopodatkowane. Podatek wyliczamy od dochodu przypadającego na nasz udział w spółce. Oczywiście, jak wspominałam wcześniej, w przypadku kilku źródeł dochodu – przychody i koszty łączymy ze sobą. Dzięki temu możemy optymalizować nasze podatki. W przeciwieństwie jednak do spółki z o.o. wypłata na poczet zysku, czy też wypłata rocznego zysku na podstawie uchwały nie jest już opodatkowana. Jest to wielka zaleta tej formy działalności, szczególnie w przypadku kiedy spółka jest jedynym źródłem dochodu i comiesięczne wypłaty są niezbędne, a spółka nie ma celu czysto inwestycyjnego. Brak podwójnego opodatkowania jest wielką korzyścią, szczególnie dla mniejszych i mniej dochodowych firm.
Szerzej na ten temat: Opodatkowanie w spółce komandytowej
Czytelna księgowość
Spółka komandytowa musi prowadzić księgowość w formie ksiąg handlowych. Jest to tak zwana “pełna księgowość”, która daje bardzo duże możliwości analityczne. Księgowość jest jednym z podstawowych narzędzi zarządczych. Dzięki rzetelnie prowadzonej księgowości wspólnicy zyskują czytelny obraz stanu finansów. A czy wiedza na temat struktury kosztów, należności oraz możliwe do przeprowadzenia analizy finansowe są pomocne tylko dużym firmom? Oczywiście, że nie. Każdy przedsiębiorca, który dąży do rozwoju biznesu musi analizować dane i sytuację w swojej firmie. Musi zarządzać nią i rozwijać w oparciu o mierzalne dane, po to, aby uzyskać maksymalne korzyści ekonomiczne.
Optymalizacja zobowiązań podatkowych dzięki weryfikacji kosztów
Jeśli spółka komandytowa jest dla dużych biznesów, to czy optymalizacja podatkowa i kontrola kosztów jest zarezerwowana też tylko dla dużych? Oczywiście, że nie. Dzięki czytelnej, pełnej księgowości i zapisom na kontach bardzo dobrze wiemy kiedy brakuje nam faktur dokumentujących poniesienie kosztu. Być może nie uzyskaliśmy faktury do proformy lub faktura nie została przekazana do księgowości (natłok e-maili). A brak faktury w księgach to mniejsze koszty i brak możliwości pomniejszenia podatku. Kompletność dokumentacji jest niezbędnym elementem rzetelnej księgowości a w konsekwencji pewnego rodzaju optymalizacji podatkowej. Czy ta jest też tylko zarezerwowana dla dużych firm? Bynajmniej. To właśnie mniej dochodowe firmy mają bardziej napięty budżet i to one muszą kontrolować wszelkie wydatki, także te podatkowe.
Więcej na temat optymalizacji podatkowej przeczytasz: Optymalizacja podatkowa w zasięgu ręki oraz Spółka komandytowa jako optymalizacja podatkowa
Rozważasz założenie spółki komandytowej? Masz wątpliwości jaką formę prowadzenia firmy wybrać? Zapraszamy na spotkanie: