Spółka z o.o. jako optymalizacja podatkowa

spółka z o.o.
Forma prawna to podstawa biznesu. Ale to także jeden ze sposobów optymalizacji podatkowej. Spółka z o.o.  jako główne źródło przychodu lub równoległa działalność wspomagająca może być bardzo opłacalna pod względem podatkowym.
Spółka z o.o. jako główna działalność

Zyski w spółce z o.o. mogą być opodatkowane jedynie 9% podatkiem CIT. Dzięki temu spółka może odprowadzać stosunkowo niskie podatki i inwestować nadwyżki finansowe. Spółka z o.o. nie dla każdego jednak może być tak samo opłacalna. Należy pamiętać, że z preferencyjnego opodatkowania skorzystają tylko. tzw mali podatnicy. Ich przychody wraz z kwotą podatku nie mogły przekroczyć w 2019 roku kwoty 2 mln euro, czyli 8.747.000 zł. Bieżące przychody w trakcie roku także należy kontrolować. Preferencyjny 9% CIT zmieni się bowiem w 19% stawkę podatku po przekroczeniu przychodów w wysokości 1,2 mln euro, czyli 5.109.000 złotych. Jednym słowem – jeśli przychody spółki nie przekroczą 5 mln z małym haczykiem, znajdziesz się w grupie szczęściarzy korzystających z dobrodziejstw jednocyfrowego opodatkowania. Analizując inne formy prawne, tak niskie opodatkowanie ma miejsce tylko w przypadku spółki z o.o. (pomijając przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku dochodowego). Warto rozważyć prowadzenie biznesu w formie spółki z o.o. i skorzystać z tej preferencyjnej stawki. Więcej na ten temat: 9% CIT nie dla każdego.

Spółka z o.o. jako drugie źródło przychodów

Bardzo dobrze sprawdza się także dzielenie przychodów za pomocą spółki z o.o. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność lub jesteś wspólnikiem spółki osobowej (cywilnej, komandytowej) dobrym zabiegiem jest wydzielenie odrębnego źródła przychodów i przeniesienie go na spółkę z o.o. Dzięki takiemu zabiegowi część zysków opodatkujesz znacząco niższą stawką podatku. Szczególnie korzystne jest prowadzenie spółki z o.o. równolegle z jednoosobową działalnością lub spółką osobową. Możemy skorzystać w tym przypadku na rozliczeniu dochodów osobistych według 17% podatku a dochodów spółki według 9%. Czyli z dwóch stosunkowo niskich stawek podatku.

Oszczędności w praktyce – podział przychodów

Powiedzmy, że prowadzisz działalność handlową oraz usługową, a twój dochód roczny przekracza 200.000 złotych. Łączna kwota podatku przy założeniu opodatkowania liniowego to 38000 złotych. Jeśli będziesz w stanie podzielić źródło przychodów na pół (tu oczywiście zastosowałam uproszczenie), to 100.000 złotych będzie opodatkowane 9% CIT a łączny podatek wyniesie 28000 złotych, czyli aż 10.000 złotych mniej. Jeśli dodatkowo zmienisz formę opodatkowania na skalę podatkową to zyskasz możliwość wspólnego rozliczania z małżonkiem i 17% podatek od drugiej części przychodów. To oczywiście przy założeniu posiadania małżonka i braku rozdzielności podatkowej. Przy takiej konstrukcji korzyści podatkowe są jeszcze większe. Łączna kwota podatku opłaconego ze spółki oraz działalności to 26.000 złotych, czyli 12.000 mniej niż w przypadku samej jednoosobowej firmy.

Uważaj na podwójne opodatkowanie

Spółka z o.o. nie będzie opłacalna w przypadku chęci dzielenia między wspólników dużej części wypracowanego zysku. Tu oczywiście wszystko zależy od kwot, jednak należy pamiętać o podatku od dywidendy. Spółka z o.o. jest spółką podwójnie opodatkowaną: na poziomie zysku oraz następnie przy jego podziale. Oczywiście nie chodzi o to, aby całkowicie zrezygnować wypłacania dywidendy. Warto jednak zastanowić się nad alternatywą dla takich wypłat. Alternatywą jest wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu oraz świadczenie usług na rzecz spółki przez swoje firmy. Takie działania umożliwiają przeniesienie pieniędzy ze spółki na wspólnika bez konieczności zapłaty podatku od dywidendy.

Jak przygotować się do wyboru formy prawnej?

Jeśli prowadzisz już biznes i chcesz rozdzielić przychody i zyski należy przeprowadzić analizę obecnych przychodów i przynajmniej kosztów stałych. Następnie trzeba zastanowić się jaką część przychodów możesz przenieść na spółkę? Pamiętaj, że do analizy opodatkowania spółki i jej wpływu na podatki w jednoosobowej działalności musisz przyjąć obecną formę opodatkowania. Możesz ją jednak zmienić do 20-go lutego danego roku podatkowego. Podział przychodów i zysków pomiędzy jednoosobową firmę i spółkę z o.o. daje spore korzyści podatkowe. Przeprowadzając analizę dla naszych klientów obserwuję, że globalne kwoty podatków mogą spaść nawet o 80%.

Potrzebujesz pomocy w analizie podatkowej swojej firmy? Rozważasz przeniesienie części przychodów na spółkę z o.o.? Koniecznie skontaktuj się z nami:
wymagane
wymagane
Dobrowolny, ale niezastąpiony podczas wyceny
Autor:
Anna Piątek - właścicielka Kancelarii Podatkowej AMP Consulting, jej Główna Księgowa, członek Stowarzyszenia Księgowych, partner merytoryczny Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik. Posiada Certyfikat Księgowy nr 21025/2008. Specjalizuje się w prowadzeniu księgowości spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i komandytowych. Z zamiłowania psycholog biznesu. Uważa, że własna firma to najlepsza gra strategiczna, jaką do tej pory wynaleziono. W ramach doradztwa biznesowego podpowiada jak grać w tę grę mądrze.