Spółka komandytowa – plusy i minusy
Spółka komandytowa to od kilku lat jedna z najchętniej wybieranych form prawnych. Przyjrzymy się jej zaletom i wadom. Żadna forma nie jest idealna, jednak prowadzenie firmy w tej formie daje przedsiębiorcom wiele korzyści.
Ograniczenie odpowiedzialności
Spółka komandytowa to bezpieczeństwo prywatnych finansów. Podobnie jak w przypadku spółki z o.o., odpowiedzialność wspólników jest ograniczona. W przypadku spółki komandytowej górną granicę odpowiedzialności wyznacza kwota sumy komandytowej. Ważne jest jednak to, aby wkład został wniesiony.
Jednokrotne opodatkowanie zysków
W przeciwieństwie do spółki z o.o., w spółce komandytowej nie mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem zysku. Opodatkowanie odbywa się na etapie łączenia przychodów i kosztów z tytułu udziału w spółce z przychodami i kosztami z innych działalności prowadzonych w formie spółek osobowych lub JDG.
Możliwość opodatkowania zysków 19% podatkiem liniowym
Wspólnicy spółek komandytowych, będący osobami fizycznymi mogą wybrać opodatkowanie w formie skali podatkowej lub podatku liniowego.
Dostęp do pieniędzy
Wspólnicy mogą podjąć uchwałę o wypłacie zaliczek na poczet zysku w trakcie roku. Dzięki temu zyskują dostęp do pieniędzy bez konieczności czekania na dokonanie podziału zysku po sporządzeniu sprawozdania finansowego.
Brak minimalnego kapitału
W przypadku spółki komandytowej nie określono minimalnych wkładów wspólników. Te mogą być ustalone na dowolnym poziomie. Przypomnę, że dla spółki z o.o. minimalny kapitał to 5000 złotych.
Wymóg prowadzenia księgowości w formie ksiąg handlowych
Spółka komandytowa zobowiązana jest do prowadzenia tzw. pełnej księgowości i dokonywania zapisów operacji gospodarczych na kontach księgowych. Jest to bardzo dokładna, bardziej zaawansowana i czytelna forma księgowości. Wymaga też doświadczenia i wiedzy, więc tym samym jest droższa, niż prowadzenie księgowości uproszczonej. Dlatego też przez przedsiębiorców wymogi księgowe są często wadą tej spółki. Osobiście jednak uważam, że pełna księgowość daje bardzo dużo możliwości analitycznych i tylko ta forma pokazuje jasny obraz sytuacji firmy.
Konieczność sporządzania sprawozdań finansowych
Od października 2018 roku kwestia sprawozdań finansowych jest jeszcze bardziej skomplikowana w związku z koniecznością przesyłania ich drogą elektroniczną w formie pliku xml. Z drugiej strony sprawozdanie finansowe to dobre źródło wiedzy na temat kondycji firmy. Nie jest to zbędna “papierologia”, której tak obawiają się wspólnicy, a dokument, który odpowiednio sporządzony jest kluczowym elementem w procesie zarządzania.
Przeczytaj także:
Spółka komandytowa tylko dla dużych firm?
Spółka komandytowa jako optymalizacja podatkowa
Zakładasz firmę? Zapraszamy na spotkanie przy kawie: