Rozwój biznesu a forma prawna
Wraz z rozwojem Twojej firmy, zmieniają się Twoje potrzeby. Często jednoosobowa działalność lub spółka cywilna przestają być wystarczające i skutecznie ograniczają rozwój firmy. Forma prawna staje się “za ciasna” i nie działa na Twoją korzyść. W jakich sytuacjach należy zacząć rozważać zmianę formy prawnej?
Zwiększanie skali biznesu
Jest to najczęstszy powód decyzji o zmianie. Wzrost przychodów, wartości kontraktów oraz wzrastająca odpowiedzialność powodują zwiększone ryzyko utraty prywatnego majątku. W przypadku chęci lub wręcz konieczności ograniczenia odpowiedzialności, formy prawne takie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka komandytowa zdecydowanie wygrywają.
Brak kontroli nad finansami firmy
W przypadku prowadzenia firmy bez wyraźnego rozgraniczenia spraw firmowych i prywatnych, nietrudno o bałagan. Pieniądze firmowe i prywatne często wpadają do przysłowiowego “jednego worka”, bo skoro ty=twoja firma, to twoje pieniądze=pieniądze firmy. Brak jakiegokolwiek podziału powoduje brak możliwości określenia realnego stanu finansów i uniemożliwia jakiekolwiek planowanie strategiczne.
Brak kontroli nad należnościami i zobowiązaniami
Problem powiązany z brakiem rozgraniczenia pomiędzy finansami prywatnymi i firmowymi. Często faktury są regulowane dopiero po otrzymaniu od kontrahenta informacji na temat zaległości. Prowadzenie księgowości w formie uproszczonej i brak wymogu prowadzenia rozliczeń kasowych i bankowych powoduje również utratę kontroli nad wpływem należności. W przypadku prowadzenia księgowości w formie ksiąg handlowych możemy na bieżąco monitorować stan rozrachunków i podejmować działania (np. wysyłać monity) w chwili braku zapłaty.
Chęć zlikwidowania luk w kosztach
A te niestety często pojawiają się w przypadku księgowości uproszczonej. Często zapłacona już przez nas faktura gdzieś znika. Płatność dokonana na podstawie proformy nigdy nie doczeka się na fakturę ostateczną a opłaty bankowe naliczane co miesiąc przez bank również zostają pominięte w miesięcznych wynikach finansowych. Dlaczego? Ponieważ uproszczona księgowość bazuje na rozliczeniu przychodów i kosztów a nie płatności za nie, jak ma to miejsce w przypadku ksiąg handlowych. W związku z brakiem konieczności rozliczenia wyciągów bankowych czy raportów kasowych, księgowi nie mają możliwości wskazania wpłat, do których brakuje dokumentu źródłowego, który generuje koszt podatkowy.
Podniesienie rangi firmy
Nie dajmy sobie wmówić, że forma prawna nie ma znaczenia. Większość znanych mi firm (przynajmniej 80%) to firmy, których forma prawna rzeczywiście była efektem skali działalności i wysokiej świadomości biznesowej właścicieli. Wyjątki tylko potwierdzają regułę, bo oczywiście zdarzają się przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie spółki z o.o. tylko po to, aby uciec przed ZUS, co na starcie jest skazane na porażkę. Widziałam co prawda firmy, które w taki sposób działały nawet rok. Potem zazwyczaj likwidowały biznes. Forma prawna działa. Wiem, sprawdziłam i potwierdziłam u swoich klientów.
Rozważasz zmianę formy prawnej? Przeczytaj również: Forma prawna – 3 pytania na start
Chcesz zmienić formę prawną? Zapraszamy na spotkanie: